O smoothies aneb zdravých koktejlech. Proč by měly figurovat i ve vašem jídelníčku?

Smoothie je míchaný (mixovaný - stačí obyčejný stolní mixér), zpravidla chlazený, osvěžující nápoj vyrobený z čerstvého ovoce nebo zeleniny, nejlépe bez přidaného cukru či umělých sladidel a konzervantů. Smoothie může obsahovat další přísady jako kakaové boby, mladý ječmen, semínka chia, ovesné vločky, proteinový fitness prášek apod. Jedná se tedy o nápoje typu koktejlů, při jejichž přípravě lze přidat led, mražené ovoce, med, nektar z agáve, přírodní ovocný prášek lucuma, bílý jogurt, mléko (nejlépe domácí ořechové, případně rýžové, sójové nebo kravské) nebo šťávy z čerstvého ovoce. Výhodou je i rychlá a velmi snadná domácí příprava.

 

Jakou podobu může smoothie mít

 

Smoothies mají hustou až krémovou konzistenci, podobnou  jakou mají mlečné shaky. Obvykle neobsahují smetanovou zmrzlinu, ale lze ji použít, nicméně na úkor vyšší kalorické hodnoty, a proto raději volíme zmrzlinu bez cukru (nejlépe domácí). Konzumují se čerstvé ihned po přípravě, nebo je možné je zmrazit a jíst jako částečně nebo zcela zmražený dezert. Smoothies jsou velmi oblíbené zpravidla u osob pečujících o své zdraví, sportovců a jsou vhodné pro širokou veřejnost - od dětí, přes teenagery po dospělé. Smoothies tvoří ideální součást zdravého životního stylu. 

 

Konzumují se jako zdravá součást snídaně, je možné jimi nahradit svačiny (doplníme-li do nich ovesné vločky) a také jsou ideálním nápojem po cvičebním tréninku, kdy rychlé sacharidy z ovoce doplní glykogenové zásoby a je-li přidán do nápoje proteinový prášek, nápoj se stává i výborným zdrojem kvalitních bílkovin potřebných k obnově svalových buněk.

 

V 90.letech a na přelomu tisíciletí, zejména v anglofonních zemích, se smoothies staly vyhledávanými nápoji v kavárnách apod., jsou i nabízeny jako hotové produkty v některých supermarketech. Nicméně žádné průmyslově zpracované smoothie  nenahradí obsah kvalitních živin z čerstvě připraveného nápoje v domácích podmínkách. Procesem pasterizace se ničí vitamín C a další vitamíny a enzymy, o které jsou ošizeny "krabicové" smoothies nabízené na trhu.

Mohlo by vás zajímat  Víte, kdo může nejlevněji parkovat na letišti v Praze? Pozor, je to chyták!

 

Smoothies pro každou příležitost

 

Smoothies je možné konzumovat i jako rychlou snídani nebo svačinu, podávat  i jako drink na přivítání přátel a hostů (welcome drink) nebo pro zpestření párty, večírků, barbecue párty, oslav apod. Ohromte sebe i své přátele nejrůznějšími variantami smoothies - jejich příprava je tak snadná, že je zvládnou připravit i osoby, které si s prostředím kuchyně příliš nerozumí.

 

Dejte prostor své kreativitě a důvtipu při tvorbě vlastních kombinací přísad nebo se inspirujte recepty na smoothies zde.