Víte, kdo může nejlevněji parkovat na letišti v Praze? Pozor, je to chyták!

Nejlevnější parkování u letiště v Praze  a dokonce přímo na letišti je zadarmo. Jenže zadarmo vás parkovat nikdo nenechá a na letišti už vůbec ne. Přesto existuje jedna výjimka. Tedy pro ty, kteří nechtějí zaparkovat auto, ale letadlo.Asi nevíte, že v Praze existuje letiště, kde jsou letadla odstavená zdarma. A to není všechno. Dokonce si je můžete prohlédnout. Taky zdarma.

Jak jsem psal v titulku. Je to chyták, takže se na to podívejme bod po bodu.

- Kde to je

- Komu letiště patří

- Proč se tam může volně a zdarma

- Proč tam stojí maják

Poslední bod berte jako bonus, se kterým můžete zafrajeřit v jakékoli diskuzi. Na otázku, kde v Česku stojí maják asi v partě budete znát správnou odpověď jen vy.

Kde je letiště, kde mohou letadla parkovat zdarma?

Na první dobrou odpovíte, že v Praze, to je jasné. Jenže když se řekne letiště Praha, každého napadne letiště Václava Havla. Ale tam rozhodně žádné letecké parkování zdarma není. Naopak. Součástí ceny letenky jsou i letištní poplatky a ty rozhodně nejsou malé. Součástí letištních poplatků je i „parkování“ letadel. A to jsou sakra velké položky. Jenže v Praze Kbelích je ještě jedno letiště, které je dnes přeměněné na muzeum. A protože jsem ho několikrát navštívil, tak rovnou můžu říct, že stojí za to. Do Kbel dojedete jak vlakem, tak autobusem nebo autem, a když už jsme u toho parkování, tak v bezprostředním okolí letiště zaparkujete i s autem úplně zadarmo. Takže jde zároveň o prima tip na výlet.

Komu letiště patří

Vojenské historické muzeum Praha Kbely bylo založeno v dramatickém roce 1968 a málokdo ví, že šlo o první leteckou základnu vybudovanou po vzniku samostatného Československa. Takže velmi zjednodušeně se dá říct, že patří státu, respektive vojákům. A ti se rozhodli že vás ke svým sbírkám letos pustí zdarma od 15 května do 31. října. A chtějí to každý rok opakovat.

Mohlo by vás zajímat  Jak vypočítat BMI a co to znamená pro vaše zdraví

Proč se tam může volně a zdarma

Vojenská muzea jsou u nás volně přístupná. To platí jak o tom leteckém v Kbelích, tak tankovém , respektive technickém muzeu v Lešanech. A z osobní zkušenosti můžu říct, že opravdu stojí za návštěvu. Řekněte sami, kde máte šanci si zadarmo prohlédnou 273 letadel. Muzeum v Kbelích totiž patří k největším leteckým muzeím v Evropě, což se počítá. Fandové nejen letadel jako takových, ale i české či vojenské historie si tady rozhodně přijdou na své. Nechci tady působit jako nějaký turistický průvodce; vlastně jsem do do Kbel dostal náhodou v rámci plnění svých pracovních povinností a návštěvu jsem bral jen jako náhodný bonus. Jenže mě zaujalo natolik, že jsem se tam pak ještě jednou. Sám a dobrovolně, vrátil. Chtěl jsem vidět československé letadlo postavené na základě německého Messerschmittu.

Pokud by vás zajímalo, co mě osobně zaujalo nejvíce, tak je to sbírka vrtulníků. Ty sovětské, co lítaly v Afghánistánu, který se znova dostal do titulků ve světovém tisku, mi přišly zvlášť zajímavé. A pak samozřejmě československé MIGy, klasika československého nebe minulého století. Dneska už je vystřídaly Gripeny.

Hláška, kterou má muzeum v pravidlech pro návštěvníky, mě vyloženě pobavila. Je tam totiž zakázaný přístup s jakýmikoliv zbraněmi. Takže jsem vlastně porušil pravidla, protože vlastně pořád mám v pouzdře a opasku kapesní nožík. No nic, budeme se všichni tvářit, jako že se to nestalo, jo?

Proč tam stojí maják?

Předpokládat, že u nás, v zemi, která nemá moře, budou námořní majáky, je poněkud naivní. Ale v Kbelích doopravdy jeden stojí. Dostal se dokonce do městského znaku. Typický majáková věž tady slouží jako vodojem a původně, což bystřejší čtenáři už určitě odhalili, sloužila i pro potřeby přistávajících letadel, tedy správně řečeno, k řízení letového provozu.

Mohlo by vás zajímat  Pronájem dílny v Praze. Jak je důležité pojištění pro pronajímatele a majitele dílen

A mimochodem - vy přece jen hledáte výhodné dílčí parkování u letiště v Praze Ruzyni? Určitě ho najdete pomocí specializovaných internetových  webů.